زندگی

از شیوع ویروس کرونا تا افتادن به لبه جنگ داخلی؛ شرایط امروز کابینه «بنت» چگونه است؟

از شیوع ویروس کرونا تا افتادن به لبه جنگ داخلی؛ شرایط امروز کابینه «بنت» چگونه است؟

در حالی که یک روزنامه اسرائیلی شیوع مجدد ویروس کرونا و جنگ قریب الوقوع با نوار غزه را مهم ترین چالش‌های کابینه جدید اسرائیل عنوان کرده، یک روزنامه دیگر عبری زبان از جنگ داخلی در جامعه اسرائیل به عنوان نماد فروپاشی آن سخن به میان آورده است.

از شیوع ویروس کرونا تا افتادن به لبه جنگ داخلی؛ شرایط امروز کابینه «بنت» چگونه است؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم روزنامه یدیعوت آحارانوت در شماره امروز جمعه خود با اشاره به عبور شمار مبتلایان در اسرائیل از مرز 200 نفر در روز اعلام کرد، امروز اسرائیل (به رغم واکسیناسیون گسترده) مجددا به سوی یک پیک دیگر از شیوع ویروس کرونا پیش می رود و این خطر به شدت اسرائیل را تهدید می‌کند.

در همین راستا همچنین در اسرائیل اعلام شد در پی افزایش مجدد موارد ابتلا به کرونا در فلسطین اشغالی، وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از امروز جمعه استفاد از ماسک در اماکن سربسته ضروری خواهد بود.

این نظر مورد تایید یادداشت نویس روزنامه هاآرتص هم قرار گرفته و تاکید می‌کند، با وجود آن که بنت تنها یک هفته از حضورش در نخست وزیری می‌گذرد اما مشکلاتی فراتر از مشکلات بنیامین نتانیاهو را بر دوش خود احساس می‌کند که یکی از آنها شیوع مجدد و به رغم واکسیناسیون ویروس کرونا است.

به نوشته این روزنامه عبری زبان، بنت در حالی با این مشکل دست به گریبان شده است که هفته آینده ( یکشنبه آینده) باید اولین درخواست استیضاح از سوی ارتدوکس‌ها را هم پشت سر بگذارد و در شرایطی که طی این مدت هیچ یک از جریان‌های افراطی اسرائیل را از خود نرنجانیده اما باید با اولین استیضاح خود مواجه شود.

از سوی دیگر کارولینا لاندسمن در یادداشتی که در همین روزنامه منتشر شد به بنت هشدار داد خود را برای یک جنگ داخلی در جامعه اسرائیل آماده کند.

به اعتراف این روزنامه نگار اسرائیلی، از این پس دیگر نمی‌توان باتوم افراد پلیس را از روند کلی کشمکش اسرائیلی فلسطینی جدا کرد.

او می‌افزاید: این باتوم‌ها باید برای تظاهرات آینده‌ای که در مقابل مقر اقامت نخست وزیر در بالفور ( بعد از نقل مکان بنت به آنجا) یا تندروهای یهودی که حاضر نیستند توجهی به شیوه نامه‌های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا داشته باشند و از همه مهم‌تر برای کوبیدن آن بر سر فلسطینیان با هدف اجرای قانون و نظام یهودی بر آنها، حاضر و مهیا باشند و در این رابطه هرگز نباید اجازه بدهیم در حالی که حتی برای یک لحظه هم نباید تصور کنیم چنین مسئله ای در چارچوب خشونت‌های پلیس علیه مردم قرار می‌گیرید!

به اعتراف این رسانه، در انتفاضه اول باتوم‌های پلیس اسرائیل به نمادی برای سرکوب مبدل شد و اگر در طرف فلسطینی، سنگ نماد انتفاضه فلسطینیان محسوب می‌شد، باتوم هم نماد طرف اسرائیلی به شمار می‌رود.

در ادامه هم آمده است: امروز هم بعد از شعله ور شدن درگیری در مناطق و شهر‌های عرب نشین و نیز شهرهای مختلط که در نقاط مختلف اسرائیل با جمعیت بالای عربی هستند، که در عملیات “نگهبان دیوار” (سیف القدس) شاهد آن بودیم که به نقطه اوج خود رسید، این نماد مجددا وارد صحنه شده است.

نویسنده همچنین با اشاره به دستور العمل صادر شده توسط رئیس پلیس رژیم اسرائیل در رابطه با کاهش محدودیت‌ها برای استفاده و به کارگیری باتوم نوشت: این اقدام وی ما را به یاد دستور «اسحق رابین» وزیر جنگ وقت اسرائیل در دوره انتفاضه می‌اندازد که به نظامیان اجازه داد دست و پای فلسطینیان را بشکنند.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: اسرائیل هم خود می‌داند که باید به مقابله با چنین وضعیتی بپردازد همین امر باعث شد تا اخیرا با خرید فوری ابزارهای ضد شورش موافقت شود، در این چارچوب قرار است زرادخانه پلیس فورا به بمب‌های صوتی، بمب‌های اشک آور و گلوله های کائوچویی مجهز شود.

پلیس همچنین قرار است بخشی از نیروهای خود را که در کرانه باختری مستقر هستند را به داخل مناطق (1948) منتقل کند.

امروز پلیس اسرائیل واقعا خود را برای یک جنگ تمام عیار آماده می‌کند اما تنها جنگی که ما در افق می‌بینیم جنگی است که اصطلاحا به آن جنگ داخلی و خانگی اطلاق می‌شود و معنای آن وقوع شورش‌های بزرگ در شهرهای عربی و مختلط است.

امروز جبهه داخلی اسرائیل هم خود را برای یک جنگ بزرگ آماده می‌کند، جنگی که به طور حتم باتوم‌های پلیس کفاف آن را نخواهد داد، این جنگ احتمالا همزمان با دور بعدی درگیری با نوار غزه آغاز خواهد شد و ما در حالی خود را برای مقابله با شورش‌های داخلی آماده می‌کنیم که هنوز مشخص نیست کرانه باختری چه واکنشی نسبت به درگیری جدید خواهد داشت.

این نویسنده با اعتراف به حفظ روحیه مبارزه با اشغالگری در میان عرب‌های 1948 نوشت، تجربه نشان داده است که نه وعده اختصاص بودجه و نه وعیدهای سرکوب و خشونت هیچ یک نمی‌توانند روحیه اسرائیلی را در کالبد جامعه عرب‌ها (فلسطینیان 1948) بدمند، ما قادر نیستیم احساس تحت اشغال بودن را از آنها بگیریم، پس باید گفت محال است نفتالی بنت بتواند از انجام این رویارویی بگریزد.

انتهای پیام/

منبع

از شیوع ویروس کرونا تا افتادن به لبه جنگ داخلی؛ شرایط امروز کابینه «بنت» چگونه است؟
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا