October 25, 2021

قیمت میلگرد در شهریور 1400 افزایش می یابد؟

قیمت میلگرد در شهریور 1400 افزایش می یابد؟

قیمت میلگرد در شهریور 1400 افزایش می یابد,علت افزایش قیمت میلگرد در سال 1400,پیش بینی قیمت میلگرد در شهریور 1400

قیمت میلگرد در شهریور 1400 افزایش می یابد؟

به گزارش تیتربرتر؛ پاندمی کرونا در ابتدا تأثیری معکوس بر قیمت‌ها به خصوص آهن آلات گذاشت. بسیاری از کارخانه‌ها با شروع همه‌گیری ویروس کووید 19 از یک طرف برای حفظ پروتکل‌های بهداشتی برای کارگران و از طرف دیگر به خاطر توقف صادرات و واردات بین کشورها به حالت نیمه تعطیل درآمدند که منجر به بیکاری، کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت بسیاری از محصولات شد. در این دوران بسیاری از کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کردند که این رکود برای مدت نسبتاً طولانی ادامه داشته باشد.

 

بازارهای کالایی (کامودیتی) در سطح بین‌الملل در یک سال اخیر و به دنبال مهار کرونا در چین رشدهای فوق‌العاده‌ای را تجربه کردند. علت اصلی آن فزونی کفه تقاضا بر عرضه بود، ‌چراکه معادن عمده دنیا در کشورهای امریکای جنوبی به علت شیوع کرونا فعالیت‌های خود را کاهش داده بودند. این عوامل سبب گردید که فلزات رنگی، فولاد و مشتقات آن، نفت و محصولات پتروشیمی عمدتا قله‌های قیمتی خود را در چند سال اخیر گذر کنند.

در این میان فولاد به علت بیان شده و بحث آلایندگی در چین از میزان تولید آن کاسته و همین موارد موجب شد تا قیمت‌ها از سنگ آهن گرفته تا محصولات نهایی همانند میلگرد و ورق اعداد جالبی را به خود ببیند. البته میلگرد و تیرآهن که محصول شمش فولادی به حساب می‌آید در هفته‌های اخیر اندکی ثبات قیمتی و تا حدودی کاهش را تجربه کرده است.

قیمت‌های گزارش شده در نشریه متال بولتن در تاریخ ۱۰ اوت ۲۰۲۱ حاکی از آن است که میلگرد در حوزه کشورهای CIS در بازه ۷۶۰-۷۸۰ دلار معامله شده است. بنابراین طبق آخرین نرخ دلار نیما که ۲۲۶۷۱۳ ریال بوده است، در بورس کالا قیمت پایه به ازای هر کیلوگرم ۱۶۳۶۸۷ ریال محاسبه می‌شود که این میزان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده حدود ۱۷۸۴۱۹ ریال برآورد می‌شود. شایان ذکر است آخرین قیمت معامله شده میلگرد در بورس کالا، ۱۵۰۵۲۷ ریال بوده است.

با توجه به افزایش نرخ دلار آزاد و نیما، مبنای قیمت در بورس کالا باید ۱۸ درصد افزایش یابد، مگر اینکه در روزهای آتی شاهد کاهش قیمت میلگرد CIS و یا نرخ دلار باشیم.

بازارهای بین‌المللی تمرکز بر روند شیوع کرونا در چین و موفقیت یاعدم موفقیت در مهار آن را بسیار دقیق دنبال می‌کنند. چنانچه شیوع کرونا در چین گسترش یابد، قاعدتا باید شاهد کاهش قیمت کامودیتی‌ها باشیم. از طرفی با توجه به آلایندگی شرکت هایی که از روش کوره بلند و CO۲ برای تولید فولاد استفاده می‌کنند، دولت چین اینگونه شرکت‌ها را ملزم به خرید کربن نموده که باعث افزایش بهای تمام شده و به تبع آن افزایش احتمالی قیمت محصولات فولادی می‌گردد.

در خاتمه خاطر نشان می‌سازد در داخل با توجهبه کسری بودجه حدود ۵۰ درصدی امسال و احتمال افزایش نرخ ارز در ماه‌های آتی، تا حدودی همپوشانی حاصل خواهد شد. از طرفی بر اساس وعده دولت جدید درباره ساخت مسکن، تقاضا برای محصولات نهایی فولاد افزایش خواهد یافت که به صعود قیمت‌ها منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط:

 

پیش‌بینی‌ قیمت آهن‌آلات عموما با پارامترهای زیادی دخیل است؛ از طرفی به علت تنوع کالاهای فولادی و شرایط متفاوت عرضه و تقاضا برای هر محصول، روش صحیح‌تر پیش‌بینی قیمت‌ها این است که هر محصولی به طور مجزا بررسی و تحلیل گردد. با این‌ حال عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی و غیر فولادی تفاوت‌های بسیاری دارند و بهتر است تحلیل بازار برای هرکدام به صورت جداگانه انجام شود.

در مورد محصولات فولادی، با بررسی قیمت میلگرد، پروفیل، ورق و تیرآهن بخش عمده‌ای از این عوامل مورد بررسی قرار می‌گیرند و در مورد محصولات غیر فولادی نیز شناخت بازار آلومینیوم و مس که بیش‌ترین مصرف را در بین فلزات غیرفولادی دارند، تحلیل مناسبی از آینده بازار دیگر محصولات به دست خواهد آمد. در این مطلب قصد داریم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر بازار آهن‌آلات، بپردازیم. سپس با توجه به مطالب گفته شده به سراغ پیش‌بینی قیمت‌ها رفته و همچنین پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰ خواهیم رفت.

لازم به ذکر است که ارائه یک پیش‌بینی قیمت مناسب، وابسته به بررسی چند پارامتر است.. به بیانی ساده در تحلیل قیمت فولاد، تحلیل‌گر بر اساس اخبار و عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها، روند بازار را در بلندمدت پیش‌بینی می‌کند و در تحلیل تکنیکال یا فنی، تحلیل‌گر بر مبنای الگوهای قیمتی روند بازار را علاوه بر کوتاه‌مدت، در میان‌مدت و بلند‌مدت نیز پیش‌بینی می‌نماید. البته در تحلیل قیمت بهتر است ابتدا به عوامل بنیادی همچون روند قیمت ارز و قیمت های جهانی فولاد توجه کرد سپس در آخر از تکنیکال نیز کمک گرفت.

به نظر می‌رسد که استفاده از ابزار تکنیکال، از جذابیت نسبتا بیشتری برخوردار باشد؛ اما با توجه به اینکه در تحلیل تکنیکال، تاثیرات فضای خبری نقش کمتری بر روی پیش‌بینی‌ها دارند و از طرفی در بسیاری از اوقات، قیمت‌گذاری در ایران به صورت دستوری و کنترل شده صورت می‌گیرد، بسیاری از تحلیلگران بازار نسبت به کاربردی بودن این نوع تحلیل در ایران دچار تردید هستند. اما توصیه ما به کسانی که به دنبال پیش‌بینی‌های قیمت آهن‌آلات هستند، این است که می‌توانند درصد اعتماد به اعداد به‌دست آمده به روش تکنیکال را کمتر در نظر بگیرند، اما به طور کامل استفاده از آن را کنار نگذارند؛ همچنین بعد از هر اتفاق سیاسی و اقتصادی پیش‌بینی‌های قبلی خود را به‌روزرسانی کنند.

لازم به ذکر است، چندین پارامتر وجود دارد که بر روی قیمت تمامی آهن‌آلات در سال جدید موثر می‌باشند، به عبارتی این پارامترها وابستگی چندانی به نوع مقطع فولادی در تقسیم‌بندی‌های رایج ندارند. از جمله این فاکتورها، می‌توان به بحث بودجه تخصیص‌یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه ۱۴۰۰، روند دلار آزاد و دلار نیمایی در سال ۱۴۰۰، تورم، عوارض وضع‌شده بر روی مواد اولیه تولید محصولات فولادی و در نهایت روند کلی قابل پیش‌بینی برای قیمت‌های جهانی اشاره کرد.

آنچه دیگران می خوانند:

گزارش از علی اکبر رضایی

منبع خبر

قیمت میلگرد در شهریور 1400 افزایش می یابد؟
www.titrebartar.com